مثلث برمودایی به نام دفاع چپ پرسپولیس! + تصاویر

محمد نصرتی اصولا یک مدافع است؛ مدافعی که در تمام پست‌های خط دفاع بازی کرده. مثل او در تاریخ فوتبال‌مان محراب شاهرخی، اکبر کارگرجم و مجتبی محرمی را داشته‌ایم؛ مردانی که در دفاع چپ و راست و وسط بازی کرده‌اند. در این سالیان آخر هم بهروز رهبری‌فر و علی انصاریان چنین قابلیتی را از خود به منصه ظهور گذاشته‌اند. فرق نصرتی با نفراتی که نام بردیم، این است که او «پست غالب» ندارد یعنی در مورد نفرات نامبرده نکته جالب این است که هر کدام از آنها یک پست اصلی دارند اما در سایر خطوط دفاع هم بازی کرده‌اند. مثلا بگویی محراب شاهرخی، می‌گوییم دفاع راست بوده است کارگرجم دفاع وسط، محرمی دفاع چپ، رهبری‌فر و انصاریان هم دفاع وسط بوده‌اند اما محمد نصرتی هم دفاع چپ و هم دفاع وسط را به عنوان «پست غالب» داشته است؛ از سر بدشانسی نام او به عنوان یکی از مدافعان چپ پرسپولیس و تیم ملی ثبت شده است. وقتی می‌گوییم دفاع چپ پرسپولیس و تیم ملی، باید لقب «مثلث برمودای» فوتبال را به آن اطلاق کنیم. گفتیم مثلث برمودا، توضیح دهیم که این منطقه جغرافیایی در آمریکای لاتین صاحب خصوصیاتی فیزیکی و زمین‌شناختی‌ای است که باعث می‌شود همه اجرام و اجسامی که به آن نزدیک می‌شوند، محو شده و گم ‌شوند. دفاع چپ پرسپولیس و تیم ملی، مثلث برمودای فوتبال است. 80 درصد نفراتی که به صورت مشترک در دفاع چپ پرسپولیس و تیم‌ملی حضور داشته‌اند سرانجام و سرگذشت خوبی در فوتبال نداشته‌اند.

 
http://www.jjtvn.ir/main_data_files/539.jpg
1-مرحوم مهراب شاهرخی
این بزرگمرد فوتبال پرسپولیس در همه خطوط دفاع بازی کرد اما به دلیل نیاز پرسپولیس در سالیان آخر، عملا تبدیل به دفاع چپ تیم شد. مرحوم محراب در زمستان سال 71 به علت سکته مغزی درگذشت؛ زمانی که او به رحمت حضرت حق رفت تنها 49 سال داشت.

2-جواد الله‌وردی
هم دفاع میانی و هم دفاع چپ بود. حتی در جام جهانی 1978 آرژانتین مقابل «پرو» در دفاع چپ بازی کرد. «نارو»یی که از دوستان خورد، باعث شد همه چیزش را از دست دهد و حالا به سختی توانسته در 60 سالگی بسیاری از نداشته‌ها را دوباره به دست آورد.
 
 http://freeupload.ooq.ir/images/wfmqjomjjq873n9g2c00.jpg
3-محمد پنجعلی
شانس آورد که از دفاع چپ به دفاع میانی رفت اما همان آثار برمودایی دفاع چپ در وجودش باقی مانده است به همین جهت می‌بینیم کاپیتان تیم منتخب آسیا و یکی از پنج مرد بزرگ تاریخ پرسپولیس از حیث قدمت، توان و ارزش فنی در 15 سال اخیر، در بالاترین سطحی که کارکرده. دستیاری یک تیم دسته اولی از لیگ آزادگان است آن هم در جایی که علی حنطه‌ها و عبدالله ویسی‌ها در لیگ برتر ایران سابقه سرمربیگری دارند.
 
4-کاظم سیدعلیخانی
مرگ همسر مرحومه‌اش در ابتدای دهه 80، توازن روحی را از او گرفت. سیدعلیخانی صاحب مشکلات زیادی شد که بسیاری از آنها ناگفتنی است ولی همین بس که بدانیم ستاره بزرگ فوتبال ما، متاسفانه امروز با یک تاکسی پیکان امرار معاش می‌کند.
 
5-منوچهر شفقتیان
او، دیگر آخر همه بدشانسی‌ها و مصیبت‌هاست، به علت مشکلاتی که بروز کرده، حتی زندانی شدن در زندان‌ هرمزگان را هم تجربه کرده است. تنگنای شدید مالی دارد، آنقدر که از تورم متوسط جامعه هم پایین‌تر است؛ آنقدر پایین که مصادیق گفتن مشکلات و مصیبت‌های او قابل بیان نیست!
 
 http://www.arteshesorkh.com/files/images/news/moharami-01052.jpg

6-مجتبی محرمی
بهترین دفاع چپ تاریخ فوتبال ایران، این وضعیت زندگی را دارد! فکرش را بکنید، بازیکنی در لیگ برتر ما، که اسمش را با هم مرور نمی‌کنیم همه چیز دارد اما مجتبی بزرگ! دریغ از...
 
http://up.iranblog.com/Files1/48c526ae43e644e9b2e4.jpg

7-نجم‌الدین بخشی
دردآور است. بخشی هم به سختی امرار معاش می‌کند. او هم با تاکسی کار می‌کند و هیچ‌کس به یاد ندارد که او که بوده و برای پرسپولیس چه کرده است.
 
8-جواد منافی
یادتان هست بر سر او چه آمد؟ در سال 73 که همه او را بهترین دفاع چپ ایران و آسیا می‌دانستند و ستاره روز فوتبال ایران محسوب می‌شد بر اثر یک تصادف وحشتناک مصدوم شد. خوشبختانه زنده ماند و اندام‌های حسی و حرکتی خود را از دست نداد اما به علت بروز مشکلاتی چند در فرمان مغزی اندام مجبور شد فوتبال را آن هم تنها در 24 سالگی کنار بگذارد.
 
 http://www.persianleague.com/news/images/81-09-10/per-malavan-shahrodi.jpg
 
9-رضا شاهرودی
بهترین دفاع چپ 20 سال اخیر فوتبال ما بود اما در آستانه جام ملت‌های 96 و جام جهانی 98 این دو تورنمنت را از دست داد و در اوج فوتبال خود، زمانی که 26 ساله بود دیگر هیچ گاه به تیم ملی دعوت نشد و سرانجام فوتبال سطح اول کشور را در 28 سالگی کنار گذاشت.
 
 http://www.persianv.com/khabar/m-175-1-46.jpg
 
10- مهرداد میناوند
باورتان می‌شود؟ مردی که سال 77 در تیم اشتورم گراتس ستاره لیگ اتریش بود ظرف کوتاه‌ زمانی افت کرد، چنانچه از سال 82 یعنی از 28 سالگی دیگر هیچ‌گاه نتوانست حتی سطح متوسطی از فوتبال را به نمایش بگذارد و کنار رفت و بعدها مشکلاتی برایش پیش آمد که در مورد او هم مرور این مشکلات قابل گفتن نیست و اجبارا از آن گذر می‌کنیم.
 
 http://aram.ksabz.net/LotraFiles/AlbumHandler.ashx?albumid=97f2cfbe-cc49-41a2-bf41-5da1ca134bec&size=normal
 
11- محمد برزگر
کارش را در حد یک ستاره شروع کرد. در سال 82 برانکو او را به تیم ملی دعوت کرد اما در پرسپولیس رفته‌رفته
افت کرد و دیگر هیچ کس از او چیزی ندید. برزگر 27 ساله دچار افت و غروب شد و نتوانست دیگر به سطح اول فوتبال برگردد و فوتبال را کنار گذاشت.

http://www.niloufarane.com/wp-content/uploads/2011/06/nosrati.jpg
حالا داستان محمد نصرتی است؛ حکایت مردی که یک اتفاق کوچک ناگهان جلو چشم او و جامعه فوتبال تبدیل به غول بزرگی شده که سابقه و کسوت و اعتبار او را می‌خورد. ای کاش خدا دفاع چپ پرسپولیس را نصیب گرگ بیابان هم نکند. اگر قرار باشد مشکلات برزگر، منافی، شفقتیان و... برای او پیش بیاید... ضمنا کسان دیگری هم بودند که بعد از تماس با دفاع چپ پرسپولیس، ناکامی‌های زیادی را تجربه کردند مثل فریبرز مرادی و نعیم‌آبادی که هر دو اصالتا دفاع راست بودند اما در دفاع چپ هم بازی می‌کردند یا مثل روح‌الله عبادزاده که فوتبالش به طور کل در 24 سالگی تمام شد. آری، این حکایت مثلث برمودایی است که شانس یا خصوصیات ذهنی و روحی چپ پاها و چپ دست‌ها باعث پیدایش آن شد.
 

منبع: شرق

/ 0 نظر / 165 بازدید