اتفاقات 7 روزه ورزش/

خبرگزاری مهر - گروه ورزشی: اگرچه دو پدیده دوپینگ و مرگ طی هفته رو به پایان هم پای ثابت رویدادهای مهم ورزش بودند اما این هفته بیشتر از همه تحت تاثیر استعفای مدیر پرافتخارترین باشگاه سپاهان قرار داشت و البته طلسمی که در کشتی شکست.

به گزارش خبرنگار مهر، کناره گیری مدیرعامل باسابقه باشگاه سپاهان اصفهان، قهرمانی تیم کشتی آزاد نوجوانان ایران در آسیا، دوپینگی اعلام شدن چند ورزشکار و مرگ یک ورزشکار دیگر از جمله مهمترین اتفاقات هفت روز گذشته ورزش ایران بود.

آغاز مبارزه بوکسورها با آسیایی‎ها
مسابقات بوکس قهرمانی آسیا از جمعه شب گذشته با حضور 150 بوکسور از 24 کشور در "اینچئون" کره‎جنوبی آغاز شد و تیم ملی بوکس ایران با چهار ورزشکار در این رقابت‎ها شرکت کرده است. در اولین شب برگزاری این رقابت‎ها امین بخشی‎زاده با شکست برابر ورزشکار ترکمنستان از دور رقابت‎ها حذف شد. تا به این مرحله از رقابت‎ها عبدالمجید سپهوند و محمد نوری مدال برنز خود را قطعی کرده‎اند.

یک ورزشی دیگر هم درگذشت
مرگ و میر که طی دو سه هفته گذشته گریبانگیر خیلی از رشته‎های ورزشی ایران شد در این هفته هم دست بردار ورزشی‎ها نبود. جمعه گذشته علی حسین رجبی، نخستین مدال آور مسابقات بیماری‎های خاص جهان درگذشت. او که انجمن بیماری‎های خاص را در کشور بنیانگذاری کرد حدود یک ماه پیش به عنوان مهمان راهی رقابت‎های جهانی پیوند اعضا در سوئد شده بود. رجبی  پس از بازگشت به کشور به علت عارضه ریوی در بیمارستان عرفان تهران بستری شد و در نهایت به دلیل عوارض ناشی از این بیماری درگذشت.

جایگاه سومی لیگ الماس برای حدادی
احسان حدادی، قهرمان پرتاب دیسک ایران پس از کسب چند عنوان چهارمی در مسابقات جهانی، موفق شد با شش پرتاب در رده سوم لیگ دوومیدانی الماس (برلیان لیگ جهان) قرار گرفت. این مسابقات شنبه در لندن برگزار شد که طی آن حدادی با ثبت رکورد پنجمین پرتابش به میزان 64 متر و 76 سانتیمتر موفق به کسب این عنوان شد و در مجموع ماده پرتاب دیسک لیگ دوومیدانی الماس در رده پنجم جهان ایستاد.

کمانداران در آمریکا هفتم شدند
تیم ملی تیراندازی با کمان ایران روز یکشنبه با تک نشان برنز کامپوند مردان و با کسب عنوان هفتمی به کار خود در مسابقات جام جهانی آمریکا پایان داد. این مسابقات در "اوگدن" برگزار شد و طی آن تیم میزبان با کسب هفت مدال طلا، دو نقره و یک برنز در رده نخست قرار گرفت.

طلسم کشتی شکست
تیم کشتی آزاد نوجوانان ایران که برای حضور در رقابت‌های آسیایی به بانکوک تایلند سفر کرده بود روز یکشنبه در پایان این مسابقات با کسب 9 مدال طلا، نقره و برنز بالاتر از هند و قزاقستان قرار گرفت و با شکستن طلسم چهارساله عنوان قهرمانی را از آن خود کرد. در چارچوب همین رقابت‎ها تیم کشتی فرنگی نوجوانان ایران با 9 مدال طلا، نقره و برنز به عنوان نایب قهرمانی دست یافت. قرقیزستان و هند تیم‎های اول و سوم این بخش بودند.

پرسپولیس و 10 تیم دیگر حسرت به دل ماندند
هفته دوم یازدهمین دوره رقابت‌های فوتبال لیگ برتر طی روزهای یکشنبه و دوشنبه برگزار شد که طی آن تیم‌های تراکتورسازی تبریز، فولاد خوزستان، شاهین بوشهر، نفت تهران و استقلال تهران مقابل حریفان خود به پیروزی دست یافتند. این نخستین پیروزی این پنج تیم در فصل جاری لیگ برتر بود. پرسپولیس در این هفته از رقابت‎ها متحمل شکست شد. علاوه بر سرخپوشان 10 تیم دیگر مانند ذوب آهن هم با متحمل شدن شکست یا بسنده کردن به نتیجه تساوی در حسرت پیروزی ماندند. هفته دوم مسابقات فوتبال لیگ برتر با تداوم صدرنشینی سایپا و سقوط آزاد پرسپولیس و ذوب آهن به پایان رسید.

بازهم دوپینگی داشتیم
پدیده شوم دوپینگ که سه  چهارهفته گذشته در ورزش ایران رخنه کرده و در آغاز به کشتی و دوچرخه‌ سواری ورود کرد این هفته روی دیگر خود را نشان داد و پرده از دوپینگی بودن ورزشکاران رشته‌های دوومیدانی و وزنه برداری برداشت. روز دوشنبه از سوی  لطفعلی پورکاظمی، رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی اعلام شد پنج نفر از دوومیدانی کاران و دو ورزشکار از وزنه برداری دوپینگی هستند.

ظاهرا نتیجه تست دوپینگ پنج ورزشکار دوومیدانی مربوط به چند ماه پیش بوده که تازه اعلام شده است. حتی در این مدت پرونده دو نفر از آنها با نام‌های امیر پیاهو و امیرالوند سرکلاته با تعیین محرومیت دو ساله برای هر یک، مختومه اعلام شده است اما در مورد سه نفر از آنها که دو نفرشان خانم هستند هنوز هیچ حکمی صادر نشده است.

در مورد رشته وزنه برداری هم اعلام شده که نمونه A سه ورزشکار که البته مانند دوومیدانی هیچ کدام از آنها از قهرمانان و ملی پوشان نیستند مشکوک به دوپینگ است. قرار است ستاد ملی مبارزه با دوپینگ به زودی اسامی ورزشکاران دوپینگی دوومیدانی و وزنه برداری و محرومیت آنها را اعلام کند.

استعفای مدیر پرافتخارترین باشگاه ایران
محمدرضا ساکت، مدیرعاملی که در 10 دوره گذشته رقابت‌های فوتبال لیگ برتر مدیریت باشگاه سپاهان اصفهان را برعهده داشت و تیم فوتبال این باشگاه را چند دوره قهرمان لیگ و نایب قهرمان آسیا کرد سه شنبه شب از سمتش استعفا کرد. ساکت در حالی از مدیرعاملی باشگاه سپاهان کناره‎گیری کرد که تیم فوتبال این باشگاه پرافتخارترین تیم طی 10 دوره گذشته رقابت‎های لیگ برتر بوده است. در پی استعفای محمدرضا ساکت، اعضای هیئت مدیره باشگاه سپاهان علیرضا رحیمی را به عنوان جانشین وی معرفی کردند.

آرش ایران به تاریخ  جودوی جهان پیوست
روز چهارشنبه و در فاصله 12 روز مانده تا آغاز رقابت‌های جودوی قهرمانی جهان در فرانسه، سایت "جودو اینساید" در یک فهرست 50 نفره اسامی قهرمانان برتر این رشته که در طول 55 سال اخیر صاحب بیشترین مدال شده‌اند را منتشر کرد. آرش میراسماعیلی جودوکار وزن 66- کیلوگرم ایران یکی از جودوکاران برتر جهان در این فهرست است.

میراسماعیلی با دو مدال طلا و دو برنز در رده هفدهم فهرست سایت "جودو اینساید" قرار دارد. البته کاپیتان سابق تیم ملی جودوی ایران جزو یازده قهرمان برتر تاریخ جودو است که توانسته بدون وقفه و در چهار دوره متوالی روی یکی از سکوهای سه‌گانه قهرمانی بایستد. این در حالی است که سرمربی ایتالیایی تیم ملی جودو نام آرش میراسماعیلی را از فهرست ورزشکاران اعزامی به فرانسه حذف کرده است.

اعزام کاروان ایران به محل مسابقات یونیورسیاد جهان
اولین گروه از کاروان ورزشی ایران چهارشنبه شب به منظور شرکت در بیست و ششمین دوره رقابت‎های یونیوسیاد دانشجویان جهان عازم چین شد. این رقابت‎ها از روز جمعه به طور رسمی در شنژن آغاز می‎شود. کاروان ایران با 83 ورزشکار در 10 رشته در این دوره از رقابت‎ها شرکت می‏کند.

والیبالیست‌های جوان ایران بدون مدال ماندند
شانزدهمین دوره رقابت‎های والیبال قهرمانی جوانان جهان در حالی بامداد پنجشنبه در برزیل به پایان رسید که تیم والیبال جوانان ایران از کسب مدال در این رقابت‎ها بازماند و به مقام ششمی بسنده فا کرد. شاگردان "یوتسا ست کوویچ" که با کسب سه پیروزی و متحمل شدن سه شکست از حضور در مرحله نیمه نهایی بازمانده بودند پس از غلبه بر هند، در روز پایانی مسابقات به مصاف برزیل رفتند و با نتیجه 3 بر 2 متحمل شکست شدند.جوانان والیبال ایران با متحمل شدن این شکست در رده ششم جدول رده‎بندی قرار گرفتند و نسبت به دوره پیشین این رقابت‎ها یک پله صعود کردند.

بابک معصومی درگذشت
آخرین خبر هفته جاری به بابک معصومی کاپیتان پیشین تیم ملی فوتسال ایران باز می گردد که پس از مدت‌ها مبارزه با بیماری سرطان توانست سلامتی‌اش را بازیابد و به میادین فوتسال برگردد و فصل گذشته مدیر فنی تیم فوتسال پرسپولیس باشد اما عصر چهارشنبه به دنبال سکته مغزی جان به جان آفرین تسلیم کرد و به دیار باقی شتافت.

/ 1 نظر / 21 بازدید
پایگاه خبری سبد نیوز (www.s‌a‌b‌a‌d‌n‌e‌w‌s.com)

ای بی خبر بکوش که صاحب خبر شوی پایگاه خبری سبد نیوز پس از ماه ها تحقیقات آکادمیک و میدانی به این نتیجه رسید که تنها در سه حوزه فرهنگ و هنر ، اقتصاد و فن آوری اطلاعات اخبار و رویدادهای گوناگون را از ده ها خبرگزاری ، روزنامه ها، سایت ، شبکه های ماهواره ای و... جمع آوری کند و در بخش ها و زیر مجموعه های تخصصی در اختیار علاقمندان بگذارد. چناچه شما نیز همچون هزاران کاربر دیگر دغدغه هایی از جنس هنری ، اقتصادی و یا آی تی دارید با ما همراه شوید و در صورت تمایل می توانید آخرین اخبار این پایگاه را در سایت و یا وبلاگ خود داشته باشید، کد اخبار سبد نیوز را از آدرس زیر در وبلاگ خود کپی کنید: http://w‌w‌w‌.s‌a‌b‌a‌d‌n‌e‌w‌s.c‌o‌m/links.php با تشکر پایگاه خبری سبد نیوز w‌w‌w‌.s‌a‌b‌a‌d‌n‌e‌w‌s.‌c‌o‌m i‌n‌f‌o‌@‌s‌a‌b‌a‌d‌n‌e‌w‌s‌.‌c‌o‌m