شرح کامل ماجرای تئاتری که در آن به علی دایی توهین شد / وقتی دایی از وزیر ارشاد و

علی دایی این روزها از آنچه در جشنواره تئاتر فجر رخ داد، ناراحت است. در یکی از تئاترهای جشنواره فجر، نمایشی توسط یک گروه فرانسوی به روی صحنه آمد که شخصیت های نمایش به نام مشاهیر کشور ایران نامگذاری شده بودند.

 به گزارش  خبرگزاری فوتبال ایران پارس فوتبال دات کام و به نقل از عصر ایران: در این نمایش خیابانی، اسم اسب قصه، علی دایی بود! این گروه نمایش فرانسوی، با نام گلو، در عموم کشورهای جهان شخصیت های این نمایش اجتماعی را که به طور نمادین از بین حیوانات انتخاب کرده است. در این نمایش سه اسب شخصیت های قصه بودند که یکی از آنها یابو نام داشت، دیگری سیب زمینی و سومی علی دایی!

کارگردان این نمایش، ژان لوک پروو بود. نمایش وی با واکنش اعتراض آمیز برخی از تماشاگران هم مواجه شد و زمانی که کارگردان – بازیگر نمایش "سوارکاران" نام اسب سوم را علی دایی اعلام کرد، برخی از تماشاگران اسم زین الدین زیدان را به نشانه اعتراض فریاد زدند. در پایان این نمایش، مترجم گروه گلو اعلام کرد که این نامگذاری صرفً یک شوخی بوده و آنها قصد توهین به کسی را نداشتند. گروه گلو در ایتالیا، فرانسه و آلمان، نام برلوسکونی، سارکوزی، فرانک ریبری و آنگلا مرکل را بر روی شخصیت های نمایش خود گذاشته بود.

این نمایش با اعتراض علی دایی مواجه شد؛ اعتراضی که رنگ و بوی سیاسی داشت. دایی در انتقاد از این نمایش، به این نکته اشاره کرد که در ایران علیه همه می توان حرف زد ولی کسی کوچکترین انتقادی از مسئولان سیاسی مشهور کشور نمی تواند بکند.

دایی با زیر سوال بردن دین و ایمان مسئولانی که از نظر وی ریاکار هستند، بر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاخت که چرا اجازه اجرای این نمایش را در جشنواره تئاتر فجر داده است.

انتقاد دایی اگر چه در همه فرازهایش چندان صریح نبود ولی آشکارا در انتقاد از مسئولان  گفت: متأسفانه برخی از مسئولان به میزشان چسبیده اند و دوست ندارند از پشت آن بلند شوند ادامه داد: صحبت کنیم هزار جور حرف درمی‌آورند. نمی‌دانم وزیر ارشاد که برای همه چیز صحبت می‌کند کجاست؟

وی با بیان اینکه اینگونه افراد " کف رودخانه هستند و می روند و همیشه سنگ های درشت کف رودخانه باقی می ماند"، گفت: متأسفانه برخی از مسئولان به میزشان چسبیده اند و دوست ندارند از پشت آن بلند شوند ادامه داد: صحبت کنیم هزار جور حرف درمی‌آورند. نمی‌دانم وزیر ارشاد که برای همه چیز صحبت می‌کند کجاست؟ "

دایی البته ترجیح می دهد زیاد صریح سخن نگوید و دلیل این عدم صراحتش را نیز این گونه توضیح می دهد: آدم سیاسی نیستم. نه عضو گروهی هستم و نه به کسی وابسته. "

علی دایی همچنین تلویحاً از فرج الله سلحشور انتقاد کرد و گفت: آن آقای کارگردان که همه جور مصاحبه می کند و خودش را انقلابی می‌داند کجاست؟ "

فرج الله سلحشور اخیراً پس از انتشار عکس برهنه گلشیفته فراهانی، به شدت به بازیگران زن سینمای یاران تاخت از نقض ارزش های اسلامی در جامعه هنری ایران انتقاد کرد.

/ 0 نظر / 26 بازدید